Regulamin
Regulamin Korzystania ze Ścianki Wspinaczkowej MOSiR
I. Zasady ogólne
- Ścianka wspinaczkowa jest własnością Miasta Zielona Góra i znajduje się w Hali Akrobatyczno-Sportowej przy ulicy Urszuli 22 w Zielonej Górze, będącej w trwałym zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze (zwanego dalej: MOSiR).
- Przez określenie „ścianka wspinaczkowa” rozumie się samą ściankę wspinaczkową oraz część sali sportowej wokół ścianki przykrytą materacami i w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
- Niniejszy regulamin określa zasady korzystania ze ścianki wspinaczkowej oraz postępowania na jej terenie. Wszystkie osoby korzystające ze ścianki wspinaczkowej zobowiązane są do zapoznania się z niniejszym regulaminem oraz postępowania zgodnie z jego postanowieniami.
- Ścianka wspinaczkowa czynna jest od poniedziałku do piątku, zgodnie z harmonogramem korzystania dostępnym u obsługi Hali Akrobatyczno-Sportowej oraz w siedzibie MOSiR (Dział Sportu i Marketingu).
- Ze ścianki wspinaczkowej mogą korzystać osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu i sposobu korzystania w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (Dział Sportu i Marketingu).
- Przed wejściem na ściankę wspinaczkową wszystkie osoby zobowiązane są do podpisania oświadczenia dla pełnoletnich użytkowników ścianki wspinaczkowej lub oświadczenia dla rodziców/opiekunów dzieci chcących wspinać się na ściance wspinaczkowej dostępnych u instruktora.
- Jakiekolwiek usterki i nieprawidłowości związane ze ścianką wspinaczkową zauważone podczas użytkowania ścianki wspinaczkowej i jej infrastruktury winny być niezwłocznie zgłaszane instruktorowi oraz obsłudze Hali Akrobatyczno-Sportowej, jak również w sekretariacie MOSiR przy ul. Sulechowskiej 41 w Zielonej Górze, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.
- Reklamacje, skargi i wnioski można składać w sekretariacie MOSiR Zielona Góra, ul. Sulechowska 41, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.
II Zasady korzystania ze ścianki wspinaczkowej:
- Wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność.
- Korzystanie ze ścianki wspinaczkowej jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody instruktora.
- Liczba osób korzystających ze ścianki wspinaczkowej jest ograniczona. Maksymalnie może na niej przebywać 12 osób.
- Na ściance wspinaczkowej obowiązuje zakaz używania sprzętu do asekuracji nie mającego odpowiedniego atestu bądź przy jakiegokolwiek podejrzeniach o jego wadach i usterkach technicznych, co eliminuje go jako sprzęt pewny i bezpieczny.
- Wspinanie z dolna? asekuracja? dozwolone jest dla osób z ukończonym kursem wspinaczkowym lub przeszkolonych przez instruktora wspinaczki na podstawie okazanego zaświadczenia lub deklarujących umiejętność takiej asekuracji; ocena poprawności należy do instruktora.
- Na ściance wspinaczkowej obowiązuje zakaz samowolnego odkręcania i przykręcania chwytów, stopni, struktur itp.
- Niedopuszczalne są zmiany posadowienia stałych punktów asekuracyjnych.
- Na ściance wspinaczkowej obowiązuje zakaz wspinania oraz asekurowania pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Wspinanie się bez asekuracji może odbywać się do wysokości 2,5 metra (do pierwszej linii stałych punktów asekuracyjnych).
- Instruktor odpowiada za bezpieczeństwo na ściance wspinaczkowej. Należy bezwzględnie stosować się do jego poleceń.
- Każdy punkt indywidualnej asekuracji górnej złożony jest z 2 punktów asekuracyjnych (karabinków). Przeznaczony jest do przyjęcia (wpięcia) tylko 1 liny asekuracyjnej.
- Lina do asekuracji górnej powinna być wpięta w oba punkty(karabinki) asekuracyjne.
- Podczas wspinania z dolną asekuracją należy wpinać się do wszystkich punktów asekuracyjnych będących w linii pokonywanej drogi wspinaczkowej.
- Nie wolno wykorzystywać pojedynczego punktu asekuracyjnego (przelotowego) przeznaczonego do asekuracji dolnej jako punktu (stanowiska) asekuracyjnego do asekuracji górnej.
- Nie wolno przekraczać dopuszczalnej liczby wspinaczy na ścianie.
- Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących we wspinaczce.
- Nie wolno jednocześnie wspinać się na drogach wspinaczkowych sąsiadujących ze sobą jeśli miałoby to stwarzać jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników ścianki wspinaczkowej.
- Osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze ścianki wspinaczkowej po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów (wzór oświadczenia dostępny jest u instruktora).
- Wszystkich korzystających ze ścianki wspinaczkowej obowiązuje strój sportowy oraz odpowiednie sportowe obuwie zmienne.
- Na terenie ścianki wspinaczkowej obowiązuje bezwzględne przestrzeganie przepisów BHP i p. poż.
III Odpowiedzialność
- Osoby odpowiedzialne za zniszczenie lub uszkodzenie sprzętu lub ścianki wspinaczkowej wskutek niewłaściwego użytkowania zobowiązane są do pokrycia wszelkich powstałych z tego tytułu szkód.
- Za niewłaściwe zachowanie, rażące naruszenie regulaminu lub nie stosowanie się do zaleceń instruktora, korzystający może zostać natychmiast usunięty ze ścianki wspinaczkowej.
- Za przedmioty wartościowe, garderobę oraz inne przedmioty lub dokumenty pozostawione bez opieki na terenie ścianki wspinaczkowej MOSiR nie ponosi odpowiedzialności.
- Za wypadki i zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania regulaminu ścianki wspinaczkowej i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa korzystania ze ścianki wspinaczkowej MOSiR nie ponosi odpowiedzialności.
- Przypadki nieprzestrzegania niniejszego regulaminu należy niezwłocznie zgłaszać instruktorowi, obsłudze Hali Akrobatyczno-Sportowej, jak również w sekretariacie MOSiR przy ul. Sulechowskiej 41 w Zielonej Górze, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.
Dyrektor MOSiR
Zielona Góra, kwiecień 2018 r.